Obraz Matki Boskiej Jaksickiej, XVII w.

fot. Maria Chojnacka

Kalendarium budowy nowego kościoła

XVIII – wieczny drewniany kościółek w Jaksicach spłonął nocą 11 lutego 1962 roku. Pożar wybuchł o godzinie 21.50

wiosna 1962 r. – rozebrano zgliszcza spalonego kościoła stawiając w tym miejscu krzyż.

31 maja 1963 r. – zezwolenie na odprawianie mszy letnich na zewnątrz kaplicy

16 lipca 1968 r. – pozwolenie na budowę nowego kościoła

Twórca projektu – inż. A. Holas z Poznania, kierownik budowy- M. Kuźnik z Jaksic.

18 lipca 1968 r. – pomiary gruntu pod wykopy fundamentów

25 lipca 1968 r. – rozpoczęcie budowy.

12 sierpnia 1969 r. – poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego i aktu erekcyjnego we wschodniej ścianie przez Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

maj 1971 r. – wykonanie obrazu techniką sgraffito „Ostatnia wieczerza” w prezbiterium przez artystę Wiktora Ostrzołka z Katowic.

1972 r. – wykonanie „Drogi Krzyżowej” przez tego samego artystę i tą samą techniką.

20 sierpnia 1972 r. o godz. 11.oo - ks. Biskup Lucjan Bernacki dokonał uroczystego poświęcenia kościoła.

ŚMIERĆ KS. BRONISŁAWA KOZUBKA – PRACE KONTYNUUJE KS. ZDZISŁAW BORZYSZKOWSKI. OD 1999 ROKU PRACAMI W KOŚCIELE I WOKÓŁ KOŚCIOŁA ZAJMUJE SIĘ KS. ADAM MELLER.

1973r. – pobudowanie nowej dzwonnicy i zakupienie dzwonów

1974 r.- otynkowanie kościoła

1977 r.- remont kaplicy przykościelnej

13 marca 1975 r. – przywiezienie i zawieszenie dzwonów (wykonawca: Janusz Felczyński z Przemyśla)

6 lipca 1975 r. – konsekracja dzwonów przez ks. Biskupa J. Czerniaka

1976 r. – prace konserwatorskie uratowanego z pożaru obrazu Matki Boskiej Jaksickiej

1977 r. – zakupienie nowych organów

13 września 1986 r. – uroczysta konsekracja kościoła przez Prymasa Polski Józefa Glempa

1987 r. – rozpoczęcie prac przy budowie nowej plebanii

1999 r. – odnowienie obrazu Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i figur Pana Jezusa i św. Antoniego

2000 r. – poddanie pracom konserwatorskim obrazu Matki Boskiej Jaksickiej

• rekoronacja obrazu Matki Boskiej Jaksickiej
  • rozebranie drugiej części plebanii tzw. budynku niższego

2001 r. – nowe nagłośnienie kościoła

– uroczyste poświęcenie obrazu Matki Boskiej Jaksickiej przez ks. Biskupa Bogdana Wojtusia

– podjazd dla wózków i nowa furtka przy dzwonnicy

2002 r. – założenie wielkiego witraża „Zesłanie Ducha Święgo” w 37 oknach (ogółem 80 m²), projekt wykonał p. Sebastian Ratajczak, wykonawca – Michał Kośmicki z Poznania

– zmiana pokrycia dachowego (300 m²)

• wyłożenie schodów płytami granitowymi

2003 r. – przebudowanie wejścia na chór

• ocieplenie ścian kościoła styropianem
  • założenie witraży w kruchcie: „Przemienienie Pańskie” i „Drewniany kościółek w Jaksicach”
  • poświęcenie witraży przez ks. Biskupa Wojciecha Polaka (29 października)

2004 r. – poprawienie sylwetki konfesjonałów przez p. Sylwestra Olewińskiego, serca wyrzeźbił p. Kazimierz Roszak z Inowrocławia

– nowe serce dużego dzwonu

– malowanie kościoła wewnątrz

– tynkowanie zewnętrznych ścian kościoła

2005 r. – pozłocenie kielicha puszki z 1935 r.

2006 r. – pozłocenie monstrancji

2007 r. – renowacja wieży kościoła i dzwonnicy